Moj biotop akvarij
Obala reke Otamiri pri sotočju z Ogochio v Nigeriji
5°04'25.1"N 7°02'55.6"E
Razlaga pomena besede biotop:
Biotop je območje enotnih okoljskih razmer, ki zagotavlja življenski prostor za določeno skupnost rastlin in živali. Biotop je skoraj sinonim za izraz habitat. Beseda biotop v dobesednem prevodu pomeni "območje, kjer živi življenje".
Pri tem ne smemo biti pikolovski o endemitih, saj nikakor ne moremo poustvariti biotopa, kjer je res vse iz točno določenega območja. Ali imamo korenino iz točno tistega gozda, pesek iz tistega potoka, mikroorganizme iz tistih voda,..... ?
Pri meni izgleda takole:
Obalno področje reke Otamiri pri njenem pritoku Ogochio v državi Rivers - Nigerija - zahodna Afrika
Prostornina: 950 L
Dimenzije: 305x60x58
Seznam rib: Gnathonemus petersii (Günther, 1862)
Xenomystus nigri (Günther, 1868)
Pantodon buchholzi (Peters, 1876)
Parailia pellucida (Boulenger, 1901)
Microsynodontis sp . "Nigeria"
Arnoldichthys spilopterus (Boulenger, 1909)
Brycinus longipinnis (Günther, 1864)
Alestopetersius smykalai (Poll, 1967)
Seznam rastlin: Anubias hastifolia
Anubias Barteri var.Barteri
Bolbitis heudelotii
Crinum natans
Lemna spp.
Ceratophyllum demersum
Opis dekoracije: Uporabljeni materiali so nabrani v domači regiji, z izjemo peska, ki je kupljen iz uvoza saj se nekarbonatni pesek pri nas v naravi izjemno težko dobi. Podlaga je iz mešanega substrata iz kremenčevega peska in večjih kamnov iz rdečega in zelenega tufa, nabranih v potoku Peračica. Na dnu sta dve korenini nabrani v potoku Završnica ter dve tik pod površjem, nabrani v potoku v Dragi pri Begunjah. Na dnu so veje in odpadli listi hrasta. Levo in desno sta stekleni ploskvi obloženi s sivim skrilavcem.
Opis opreme: 2x 1500l/h črpalki Sicce silent
2x 600l/h črpalki BluBios
1x 300w Eheim Jager grelec
2x T5 Narva HQ Bio light 54w
2x T5 Sylvania Aquastar FHO 54w 10000K
1x LED 6000K 20w
1x pH kontroler
Parametri vode: Temperatura: 27°C, Ph: 6.9, trdota Gh: 5, Kh: 4, Prevodnost: 140 μS, Fosfati Po4: 0.10-0.20 mg/l, Nitrati NO3: 5mg/l
Dodatne informacije: AquaMedic reaktor 1000 s pH kontrolerjem skrbi za konstanten pH.
Dva mehansko biološa 50 litrska prekatna filtra ter 15 litrski anaerobni filter vzdržujejo vodo.
Menjava vode: Dnevna menjava 30 l vode v sistem.
Osvetlitev: Od 9:00-11:30 komaj zaznavna jutranja svetloba 0.02 W/l, od 12:00-12:30 povečanje svetilnosti na 0.13W/l, od 12:30-16:00 vrhunec dneva 0,25W/l, od 16:00-19:30 zmanjšano na 0.13W/l in od 19:30-22:00 večerna svetloba 0.02 W/l
Opis naravnega habitata / biotopa:
Obalni predel reke Otamiri, kjer se pridruži manjša reka Ogochia. Otamiri je ena glavnih rek v državi Imo v Nigeriji. Reka je dobila ime po Ota Miri, božanstvu, ki ima v lasti vse vode. Reka teče južno od Egbu mimo Owerri in skozi Nekede , Ihiagwa , Eziobodo , Olokwu Umuisi , Mgbirichi in Umuagwo do Ozuzu v Etche , v državi Rivers, od koder teče v Atlantski ocean. Povodje Otamirija pokriva približno 10.000 kvadratnih kilometrov z letno količino padavin od 2.250 do 2.500 milimetrov. Povodje večinoma pokriva osiromašena vegetacija deževnega gozda s povprečnimi temperaturami 27 ° C, z relativno zračno vlago okoli 75-85%.
Na sotočju rek je mešana podlaga raznih peskov, peščenjakov in glinenih skrilavcev ter kamenjem. Voda se tokom suhe in deževne sezone različno obarva, med suho sezono je značilna črna voda. Mokra ali deževna sezona je med aprilom in oktobrom, sušna sezona traja od novembra do marca.
Dno je polno biološke mase od lignita do lesa v obliki močnih korenin obrežnega rastja, padlega drevja, vejevja in listov. Ob rečnem bregu rastejo razne praproti in drugo močvirsko rastje, na samem obrežju srečamo vrste Anubij, ki so skupaj s praprotmi odlično prilagojeni na rast pod vodo in nad njo, tako zlahka preživijo v deževnem obdobju pod vodo v poplavljenih predelih kopnega, ravno tako pa v sušnem obdobju na suhem, kjer iskoriščajo vlago v senčnih predelih pod okriljem drevesnih krošenj, kjer so zaščitene pred sončno pripeko in posledično izsušitvijo listov ( sušna in deževna doba). Vse vrste rastlin s koreniko so precej odporne, tudi če rastlina izgubi vse liste in preživi le korenika bo ta ob ugodnih pogojih zopet ozelenela. V tem dokaj mirnem okolju v vodi uspevajo vrste vodnih lilij ( Nymphaea spp. ) in nitaste zelene alge. Glede na suho in mokro sezono se na področju spreminjajo prisotnosti določenih ribjih vrst, več vrst je v mokri sezoni, razlog je razmnoževanje vrst in veliko več hrane v tem obdobju.
Seznam rib, ki so prisotne v reki Otamiri: 5 redov, 18 družin, 46 rodov, in 79 vrst
Alestidae:
Hydrocynus brevis, H. vittatus, H. forskalli, Alestes dentex, Brycinus longipinnis, Micralestes humilis, M. elongatus, Bryconaethiops quinquesquamae, Rhabdalestes septenirionalis, Alestopeterisius smykalai, Arnoldichthys spilopterus, Brycinus brevis, B. nurse, B. intermedius
Mochokidae:
Synodondis courteti, S. mebranacea, S. vermiculata, S. melanoptera, S. batensoda, S. budgetti, S. omias, S. nigrita, S. obesus
Cichlidae:
Hemichromis fasciatus, Coptodon zilli, C. guineensis, Pelmatolapia mariae, Thysochromis ansorgii, Chromidotilapia guntheri, Pelvicachromis spp.
Anabantidae:
Ctenopoma kingsleyae, C. petherici, C. nebulosum
Claridae:
Clarias ebriensis, Heterobranchus longifilis
Claroteidae:
Chrysichthys nigrodigtatus, Anaspidoglanis akiri, Paraucheoglanis monkei
Notopteridae:
Papyrocranus afer, Xenomystus nigri
Pantodontidae:
Gymnarchidae:
Gymnarchus niloticus
Distichodontidae:
Nannocharax ansorgii, Phago loricatus, Ichthyborus bessebesse, Ichthyborus mondi, Distichodus rostratus, Distichodus brevipinnis
Cyprinidae:
Chelaethiops bibie, Raiamas senegalensis
Malapteruridae:
Malapterurus electricus, M. beninensis
Channidae:
Parachanna obscura, P. africana
Parailia pellucida, Schilbe intermedius, S. mystus
Mastacembelidae:
Mastacembelus loennbergii
Polypteridae:
Erpetoichthys calabaricus,...
Mormyridae:
Gnathonemus petersii, in še 19 vrst, največ od vseh družin...
Seznam rastlin, ki jih najdemo na širšem področju reke Otamiri in pritokov:
Anubias hastifolia, Anubias gilletii, Bolbitis heudelotii, Trapa natans, Mimosa pigra, Eichhornia natans, Eichhornia crassipes, Pistia stratiotes, Azolla pinnata, Salvinia, Lemna, Nyphaea, Vallisneria spiralis, Utricularia in Ceratophyllum demersum.