top of page
Pelvicachromis pulcher (Boulenger, 1901)
Pelvicachromis pulcher
Pelvicachromis pulcher
Splošna imena: Kraljeva plaščarica

 

Naselitev: Ta riba naseljuje porečja v Beninu, Kamerunu in Nigeriji

Velikost: samci do 12 cm, samice nekoliko manjše, do 9,4 cm. V akvariju običajno manjši.

 

Kemizem vode: Sladka voda (riba tolerira določeno slanost). Temperatura 24 do 29 °C, pH 5,6-7,2, trdota 1-10 gH, 1-8 kH 

 

Zahtevnost: Malo zahtevna  (3/10)

 

Akvarij: Akvarij naj ima vsaj 100 l za par, ne premočan tok vode z veliko skrivališči in rastlinja. Zadržuje se pri dnu kjer išče hrano. Fina in neostra podlaga, saj občasno kopljejo po dnu, temu primerno zaščitimo tudi rastline pred izruvanjem.

Hranjenje: So vsejede ribe bolj nagnjene k mesni prehrani. Hrana naj bo čimbolj raznolika, insekti, kosmiči,.. ne pozabimo na rastlinsko prehrano, tudi sadje. Čimbolj bo hrana raznolika boljši bo imunski sistem.

 

Vzreja: Drst se ponavadi začne, ko se barve para stopnjujejo, zlasti pri samici. Trebuh samice se obarva v temno vijolično barvo in začela bo drstitveni ritual, da bi privabila samca, ta je ponavadi najlepši in največji, takrat nastavite temperaturo vode na 26 °C. Med drstjo samička odloži med 50 do 300 iker v izbrano gnezdo ( cvetlični lonček, kokosova lupona, votlina,...). Samica skrbi za ikre medtem, ko samec nadzira okolico in odganja vsiljivce. Pri hranjenju samec nadomesti samico pri njenem opravilu. V tem obdobju so plaščarice neverjetno teritorialne in agresivne do drugih rib in preženejo ribo, ki je dvakrat večja od njih. Mladice se izvalijo 3-6 dan, odvisno od temperature, po nekaj dnevih pa splavajo. Ob nevarnosti starša preneseta mladice v ustih na drugo, varnejšo lokacijo. Prva hrana mladicam je zmleta suha hrana ali še bolje sveže izvaljena artemija. Mladic ne ločujemo od staršev vse do ponovnega parjenja. Če je pH precej nizek, bo rezultat mladine v prid samičk, če pa bolj alkalen, bo več samčkov. Formiran par ostane skupaj celo življenje (monogamija).

Opis rib  

Plaščarica živi okoli 5 let, ekstremno do 8. Oba spola imata od ust do repne plavuti temno vzdolžno črto z rumeno in črno liso na glavi. Na hrbtni in repni plavuti je veliko oranžno-rdeče, rumene in celo modre barve. Na predelih hrbtne in repne plavuti imajo z zlato obkrožene pege. Njihove prsne in analne plavuti so modrikasto do vijolične, na škržnih pokrovih pa opazite zeleni sijaj. Trebuh je rdečkasto roza, ki se v obdobju razmnoževanja okrepi, zlasti pri samici.

Opombe

Plaščarica je lahko v skupnih akvarijih z drugimi ribami, kot so druge pritlikavi ostrižniki, tetre,... Ne smejo biti skupaj s počasnimi vrstami z dolgimi plavutmi, ker se lahko spravijo nanje. Če starši pojedo lastno potomstvo ali ga ne uspejo zaščititi pred plenilci, ne obupajte. Kmalu se bo par spet drstili in večina parov se po nekaj poskusih najde. Ponavadi se uveljavljeni par drsti vedno znova, dokler bosta oba zdrava. Plaščarica naseljuje območje rek v delti Nigra v zahodni Afriki. Eden od razlogov, zakaj je v ujetništvu tako trdoživa in enostavna za oskrbo, je dejstvo, da v naravnem območju živi v različnih vodnih razmerah. To so vrste, ki obvladujejo različna okolja z različnimi vodnimi parametri (ki jih povzročajo različne vode iz različnih potokov - habitatov).

Rod Pelvicachromis poleg najbolj poznanega P. pulcherja vsebuje še številne druge vrste. Naj naštejem še dve, ki sem jih imel priliko gojiti.

P. taeniatus - je eden najbolj barvitih članov svojega rodu in ima najmanjšo velikost odraslih samcev. Samci se po barvi dejansko kosajo s samicami. Ta vrsta je na voljo v najrazličnejših različnih barvnih oblikah in upamo, da bomo v prihodnosti lahko izbirali med še večjim spektrom, saj znanstveniki in izvozniki rib temeljito preučujejo njen domači zahodnoafriški dom.

P. sacrimontis -  mavrična plaščarica se skoraj ne loči od mladega P. pulcherja, vendar bo sčasoma razvil eno svojih značilnosti: lesketajoč se turkizno modri madež na licih in škržnih pokrovih. Mavrične plaščarice ohranjajo to barvo tudi kadar so pod stresom. Odrasla samica ima enakomerno temne hrbtne plavuti brez zlate obrobe, opažene pri samicah P. pulcher. V obdobju vzreje je njen trebuh škrlatno rdeč. Med drstitvijo bosta ob njenih straneh potekala dva dokaj temna vzdolžna pasova. Ti pasovi začnejo izginjati, ko začne skrbeti za svoje potomce. Videi vseh treh vrst so spodaj.

 

Prva slika samec Pelvicachromis pulcher, druga par Pelvicachromis sacrimontis

Pelvicachromis pulcher
 Pelvicachromis sacrimontis

Kraljestvo: Animalia / živali

Deblo: Chordata / strunarji

Razred: Actinopterygii / žarkoplavutarice

Red: Osteoglossiformes / koščenojezičnice

Družina: Notopteridae

Rod: Xenomystus

Vrsta: Xenomystus nigri

large-111Anubias_barteri-removebg-previe
bottom of page