Moj biotop akvarij
Pantodon buchholzi (Peters, 1876)
Splošna imena: Metuljarica
Naselitev: Živi v močvirjih , potokih , ribnikih in jezerih, v rekah je njegov biotop omejen na obrežna območja s skoraj stoječo vodo. Skoraj nikoli ni prisotna v čisto prozornih vodah, vedno v črnovodnih habitatih zahodne Afrike - Nigerija, Kamerun, Kongo in Zaire
Velikost: 10-12 cm
Kemizem vode: Sladka voda. Temperatura 24 do 30 °C, pH 6-7,2 (6,5), trdota 2-9 gH (5), 1-8 kH
Zahtevnost: Srednje zahtevna (6/10)
Akvarij: Za ribo zadostuje 100 litrov. Akvarij mora biti dobro zasajen. Nujen steklen pokrov, ki prepreči skakanje iz akvarija. Za njih je površina vode najpomembnejša, globina ne igra nobene vloge. Več metuljaric imamo lahko skupaj v res velikem akvariju, saj se med seboj ne marajo družiti. Najboljši sostanovalci so ribe iz družine mormiridov, afriške nožarice, afriške tetre, sinodontisi in vrste zahodnoafriških ostrižnikov. Afriške metuljarice se najbolje počutijo v mehki, rahlo kisli vodi, obarvani s tanini, pri približno 27 ° C . V akvarij dodajte šoto, da se doseže želen rezultate, alternativa so suhi listi z vsebnostjo taninov.
Hranjenje: Živa hrana - kopenske žuželke, muhe, pajki, črički, črvi, ličinke komarjev. Pozor, majhne ribe niso varne.
Vzreja: Samec ima predrepno plavut z ukrivljenim, enakomerno razcepljenim robom, medtem, ko ima samica enakomerno zaokroženo. ( prikazano na risbi spodaj)
Voda mora imeti pH 6,5, trdoto 8-10 gH in temperaturo 26-29 ° C. Dodajanje šote v filter in hranjenje para z različno hrano bo pomagalo sprožiti drst. Ena od metod je, da spustimo nivo vode na približno 10 cm, znižamo temperaturo na minimum, po nekaj tednih počasi zvišamo nivo vode na 30 cm, ( pomembno je da dodajamo še mehkejšo rahlo kislo vodo in postopoma zvišamo temperaturo iz 26 na 30°C. Idealno pri tem procesu je da simuliramo dež. Samec pred drstjo lovi samico. Pri vsakem parjenju se odloži od tri do sedem iker. Drst poteka pod površjem in je zelo burna, traja tudi nekaj ur. Ikre priplavajo na površje, kjer po 10 urah počrnijo. Dober par odloži 100-350 iker. Drst se ponovi dva do štirikrat s premorom dneva ali dveh med vsakim drstom, po tem sledi premor tudi do par mesecev ali manj. Ikre takoj prenesite v ločen akvarij. Mladiči se izležejo po 36-42 urah in jih je zelo težko gojiti, veliki so približno 6 mm, plavati oziroma premikati se začno peti dan. Mladiči ne bodo lovili hrane, ampak bodo pojedli le tisto, kar pride neposredno pred njih. Vodo pri mladicah je potrebno znižati na minimum, najbolje na komaj nekaj centimetrov, da je koncentracija artemije skoncentrirana okoli mladic, saj so tudi one pod površjem in hrane pod seboj ne bodo nikoli dosegle. Po dveh tednih majhnim ribicam zrastejo prsne plavuti, rast je dokaj hitra ob dobri in raznovrstni živi hrani.
Opis rib
Je edini predstavnik rodu in tudi družine Pantodontidae. Metuljarica je daljni sorodnik arowan. P. buchholzi je vrhunsko usmerjena vrsta, ki plava tik pod vodno gladino, z boka ima obliko ptiča z ravno hrbtno površino, od zgoraj pa videz metulja, od tod tudi ime. Krilom podobne prsne plavuti so zelo velike v primerjavi s skupno velikostjo telesa. Usta so usmerjena proti površini, ima dve zgornji in veliko spodnjo čeljust in sposobnost ogromnega ugriza (slika spodaj). Po videzu in vedenje je nedvomno unikatna. Osnovna barva telesa je rjava z nepravilnim vzorcem belih in črnih lis in črt. Metuljarica je kot bitje iz prazgodovine, vrsta je zelo stara, saj je obstajala že v času dinozavrov. Riba se je razvila v takšno, kot jo poznamo, že pred desetimi milijoni let, in tokom evolucije ohranila prav vse prvotne značilnosti, lahko bi rekli, da je živi fosil. Je prijazna in čudovito prilagojena okolju in načinu življenja. Nepremičnost in gibčnost sta dve nasprotni značilnosti te čudovite ribe. Zahvaljujoč marmorno-rjavi obarvanost in široko razširjenimi prsnimi plavutmi izgleda kot posušen list, ki je padel na površino vode. Večino časa je nepremična, potem pa nenadoma skoči po površini ali nad njo, če se počuti ogroženo ali pa se kakšna žuželka dotakne površine. Padec žuželke na površino metuljarica zazna tudi s posebnimi senzorji v njeni koži, ki so občutljivi na valovanja vodne površine, ki jo ustvarijo padli insekti, preko njih lahko točno določi smer in oddaljenost insekta. Ima edinstveno strukturo velikih oči, tako da vidi nad in pod vodo, zna natančno izračunati razdaljo do plena in z neverjetno hitrostjo skoči do njega, človeško oko ni zmožno videti njenega neverjetno hitrega premika. Riba ima sposobnost dihanja atmosferskega zraka s pomočjo vzdušnega mehurja, večina rib uporablja mehur za vzgon, metuljarica pa tudi za dihanje.
Opombe
Ribja vrsta, ki je aktivna večinoma v mraku. Metuljarica je znana po svoji sposobnosti drsenja na kratke razdalje po zraku. Ta vrsta zahteva pogoste delne menjave vode in živo hrano. Metuljarice bodo pojedle manjše spremljevalce (svojo vrsto) in ne prenašajo drugih površinskih rib. Zaradi sposobnosti skakanja je treba to vrsto gojiti v akvariju s tesno prilegajočim se pokrovom, prednostno v paludariju - akvaterariju.
Riba je občutljiva na nitrate in slabo bakteriološko sliko akvarija, kot večina kostnic je tudi ona občutljiva na zdravila, kjer moramo biti previdni.
Naselitev-Vir:https://www.iucnredlist.org
Fotografije in video mojih rib
Kraljestvo: Animalia / živali
Deblo: Chordata / strunarji
Razred: Actinopterygii / žarkoplavutarice
Red: Osteoglossiformes / koščenojezičnice
Družina: Pantodontidae
Rod: Pantodon
Vrsta: Pantodon buchholzi