top of page
Xiphophorus-montezumae
Montezuma samec
karta

Kraljestvo: Animalia / živali

Deblo: Chordata / strunarji

Razred: Actinopterygii / žarkoplavutarice

Red: Cyprinodontiformes / zobati krapovci

Družina: Poeciliidae / živorodni zobati krapovci

Rod: Xiphophorus 

Vrsta: Xiphophorus montezumae (Jordan & Snyder, 1899)

      Osnovni podatki:

 

  • Znanstveno ime: Xiphophorus montezumae (Jordan & Snyder, 1899)

  • Razlaga besed: ( xiphos = meč ), ( pherein = prenašanje ), (Montezumae = ime je dobil po Montezumi, Azteškem  monarhu v Azteškem trojnem zavezništvu )

  • Slovensko ime: Montezuma meček

  • Skupina: Živorodke

  • Izvor : Srednja Amerika; severovzhodna Mehika (Tamaulipas, severni Veracruz, San Luis Potosí)

  • Velikost: Samci: 5,5cm (brez meča), samice: 6,5cm

  • Biotop / habitat: Reke v Mehiki. (na strani Atlantika)

  • Socialno vedenje: Samci tekmovalni med seboj, neagresivna do ostalih prebivalcav in dokaj sramežljiva vrsta.

  • Prehrana: Vsejed (črvi, žuželke, ličinke žuželk, raki, kosmiči, alge, suha hrana,...)

  • Gojenje: Odporna, vendar ne tako strpna, kot vzgojene vrste. Zahteva veliko prostora, ustrezne vodne razmere in dobro prehrano

  • Akvarij: Minimalno 100 litrov

  • Populacija: 1 samec na 3-5 samic na 100 litrov vode

  • Dekoracija: Gosta zasaditev (krovne rastline), kamenje in prod

  • Temperatura: 20-26 ° C  (24)

  • pH: 7-8

  • Trdota: od 10 °dGh do 20 °dGh

  • Življenjska doba: 5 let

Xiphophorus         montezumae   Montezuma Meček

Gojenje

 Voda naj ima okrog 24-25° C, občasna počasna nihanja niso problematična. Rad ima čisto, bazično in trdo vodo z veliko raztopljenih mineralov, sicer pa je precej prilagodljiv in neobčutljiv. Akvarij opremimo z temnejšo podlago, skalami in kakšno korenino, rastlinski predel in kakšne plavajoče rastline so dobrodošle. Potrebuje močno filtracijo.

Tok vode ni treba da je močan čeprav se mečki radi igrajo pod dovodom vode v akvarij. ( v naravi se radi preganjajo v tolmunih in potočkih)  V akvariju se lahko vspostavi hierarhija med samci, zato gojimo enega samca na 2-3 samice.

 

Prehrana

 Morali bi imeti kakovostno živo, zamrznjeno ali liofilizirano hrano, pa tudi dovolj alg.

Razmnoževanje

 Razmnoževanje je značilno za družino Poeciliidae.  Samci nenehno tekmujejo med seboj, vzreja pa je najboljša z enim samim dominantnim samcem in skupino samic v akvariju, z veliko količino rastlin in prostori za skrivanje. Če jih dobro hranimo in jih redko motimo, so lahko zelo plodni. Njihova stopnja zrelosti je podobna drugim mečkom, razmnožujejo se pri 6-8 mesecih. Mladi prihajajo na svet vsake 4-5 tednov in jih je od 10 do 40. Starši načeloma ne plenijo mladic a vseeno mlade raje vzgajajmo v ločenem akvariju - nikakor jih ne dajajmo v mrežaste valilnice in podobno. Ribe so izjemno občutljive na kakovost vode, tu je potrebno biti pazljiv sicer populacija kmalu propade.

Opis ribe

 Riba je spremenljive barve, z zelenkasto podlago in različnimi pikami, madeži ali črtami z vodoravnimi mavričnimi zelenimi črtami. Meč samca (podaljšek spodnjih kavdalnih žarkov) je rumen, krepko obrobljen s črno barvo in je pogosto dvakrat daljši od samega telesa. Hrbtna plavut samca je velika in podobna jadru. Ta različica je med štirimi populacijami montezumae, ki obstajajo v hobiju, najbolj barvit, hkrati pa je eden največjih z verjetno najdaljšim mečem. Meč raste praktično cel čas in po nekaterih virih lahko samec v naravi zraste do neverjetnih velikosti.(30+cm)

Zanimivost

 To je ena izmed najbolj impresivnih divjih mečkov. Pri dvorjenju samec maha s svojim razkošnim mečem v hitrih gibih z razprtimi plavutmi, medtem ko se baha s popolnoma razprto hrbtno plavutjo. Samci so običajno nestrpni drug do drugega, toda v dovolj velikih pravilno postavljenih akvarijih z veliko samicami sta lahko dva samca dovolj zasedena, da se med seboj umirita.

Kot pri vseh divjih vrstah je treba tudi te ribe držati v akvarijih, v katerih ni rib različnih vrst, ki spadajo v isti rod, da se prepreči hibridizacija.

Znanstvene študije so pokazale, da dejansko samice nekaterih vrst mečkov, katerih samci nimajo mečev, kažejo, da imajo prednost samčki z meči, to se krasno vidi pri vrsti X. montezumae. Samica izbere enega od najprimernejših samcev. Divji mečki, čeprav nimajo primarnih barv številnih udomačenih sevov, imajo prefinjeno lepoto mrežastega in mavričnega vzorca.

Z dodatkom izjemno dolgega samčevega meča je ta riba nadvse čudovit  prebivalec v akvariju. V začetku so ribe sramežljive, pogosto se skrivajo v rastlinah in se odzivajo na nenadne ali nepričakovane gibe. Ko pa se navadijo na novo okolje in se bo njihovo število povečalo, bodo več časa preživeli v ospredju in se vam pokazale v vsej svoji lepoti. Samci si kljub medsebojnim borbam nikoli ne poškodujejo meča ali drugih plavuti.

 Pri tej vrsti samci potrebujejo eno ali dve leti samo, da razvijejo meče, kar zmede akvariste, ki mislijo, da imajo veliko samic. To je posledica fascinantne socialno povezane lastnosti zorenja. Ta lastnost, ki jo je odkril RL Borowsky v zgodnjih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, vključuje samce, ki se dobesedno skrivajo v preobleki samice, da bi se izognili trenutnemu alfa samcu ali večjim samcem in s tem ogrožali lastno življenje. Alfa samec, na splošno težko prenaša druge samce v akvariju. Hitrost rasti drugih rib se upočasni, dokler ena ne postane dovolj velika, da izzove alfa samca. Preobrazba v samca se zgodi hitro.

Različice populacij - fenotipi

Rio Verde [Rio Gallinas] blizu Rascona, San Luis Potosi, znan kot Rio Frio.

Običajno ga najdemo v potokih z močnimi tokovi čez podlago peska, gramoza ali kamenja.

Ribe iz sistema Rio Gallinas lahko na svojih bokih razvijejo nepravilne črne lise, ki se lahko razširijo na hrbtno plavuti. Te črne lise v drugih populacijah niso prisotni.

Samci, ki niso iz populacije Rio Gallinas (Rio Frio), imajo značilne vzorce hrbtne plavuti.

Samci lahko razvije globoko bronasto do rdečo obarvanost.

Tamasopo

Sistem Rio Gallinas Tamasopo

Samci imajo zelenkasto telo in modrikast sijaj in lahko razvijejo nepravilne črne lise, ki se na bokih oblikujejo v vzorce, ki segajo v hrbtno plavuti. Repna plavuti ima spremenljiv vzorec  in ima rumen meč s črnimi robovi.

Rascon

El Quince in Rio ojo Frio

Samci imajo modrikast sijaj po telesu in lahko razvijejo nepravilne črne lise, ki se na bokih oblikujejo v vzorce, ki segajo v hrbtno plavuti. Na repni plavuti je rumen meč s črnimi robovi.

Ojo Caliente

Arroyo La Cienega Ojo Caliente

Samci imajo po telesu modrikast sijaj z navpičnimi črtami. Hrbtna plavut je svetlo modra. Bledo rumena repna plavuti s svetlo modrim mečem, obrobljenim s črno.

Kapucin

Arroyo Cienega Grande Capuchin   

Samci imajo na telesu modro / zeleni sijaj z bledo rumeno repno plavutjo in bledo modrim mečem, obrobljenim s črno. Hrbtna plavut je rumena in ima dve vrsti črnih lis, vrsto vzdolž dna in bolj nepravilno vrsto skozi sredino ter druge naključne lise. Ni lis na bokih.

Akvaristika Živorodke

Povezave

Primer habitata vrste

Río Gallinas, San Luis Potosi, Mehik.png
8.02.2021
bottom of page