top of page

 

   Živorodni zobati krapovci (poddružina Poeciliinae), se od drugih vrst rib ločijo po notranji oploditvi. Ta pojav imenujemo neprava živorodnost (ovoviviparnost), saj zarodek ni neposredno povezan z materjo kot je to značilno za sorodno družino živorodnih mehiških krapovcev (Goodeidae). Prvič imajo le nekaj potomcev, nato pa postopoma vse več.  

Ker so "živorodne", je stopnja preživetja mnogo višja kot pri večini ikrnic, saj v zgodnjem razvoju niso izpostavljene plenilcem iker in so ob izvalitvi relativno velike. Ribe so hitro spolno zrele in imajo v večini veliko rodnost.

Poleg tega lahko samica za daljši čas shrani spermo v gubah jajcevoda (nekje do dobe sedmih mesecev) in brez kasnejšne oploditve izleže nekaj zaporednih legel ( ne vse vrste !). Jajčeca so sprotno oplojena medtem ko potujejo po jajcevodu.

   Poeciliidae (živorodke s sorodstvom; sensu Ghedotti, 2000) iz reda Cyprinodontiformes so ribe velike od 2 do 20 cm.

Trenutno priznanih je 44 rodov in okoli 349 vrst.

Obsega 3 poddružine,  ki so omejene na sveže in slane celinske vode: Poeciliinae, Procatopodinae in Aplocheilichthyinae (Ghedotti, 2000, Lucinda, 2003; Hrbek et al. , 2007). Poeciliinae vključuje vsaj 269 vrst, razporejenih čez veliko tropskih in subtropskih predelov Amerike. Procatopodinae vključuje 12 rodov v vlažnih tropskih regijah Južne Amerike ( tj Fluviphylax ) in v Afriki (Lucinda, 2003), in Aplocheilichthyinae zastopa vsaj 36 vrst iz vlažnih tropskih območji Afrike (Huber, 1999).

   Obravnavamo poddružino Poeciliinae, ostali dve poddružini nista živorodni.  (sistematika)

   Ribe imajo notranjo oploditev ki jo dosežejo s pomočjo premičnega intromittent organa (gonopodij) pri samcih, ki je modifikacija analne plavuti  (sprememba tretjega do petega žarka), (Parenti, 1981) . Vrste iz te družine povržejo mlade kot prosto plavajoče (brez hranilnih mešičkov), so bodisi ovoviviparne (nekaj tednov po oploditvi jajčeca dozorijo in mladice se izvalijo praktično istočasno kot jih samica povrže ) ali viviparne (hranijo se prek placente v maternični votlini).  Glej reproduktivne strategije rib.

Vrsta Tomeurus gracilis iz severovzhodne Južne Amerike, je oviparna, (glej vrsto), (Breder & Rosen, 1966; Wourms, 1981).

Ena od največjih morfoloških značilnosti teh rib je gonopodij.

Njihova življenska doba je od 2 do 5 let . 

Akvarijske ribe - Poeciliidae, živorodke

 Družina Poeciliidae  -  zobati  krapovci

 Bonaparte, 1831

 

  Samice so večje od samcev in bolj čokate, praviloma manj ali skoraj nič obarvane.  

Samci so bolj vitki in intenzivnejših barv, predrepno (analno) plavut imajo preobraženo v spolni organ "gonopodij", ki je zapleteno sestavljen in se razlikuje od vrste do vrste.

Gonopodij gupija

Akvarijske ribe - Gonopodij gupija, živorodke

Trenutek "rojstva"

Cevki podobna struktura gonopodija omogoča, da se sperma prenese v samico, razni izrastki in kaveljčki pripomorejo k boljšemu oprijemu samca k samici in lažji oploditvi.

Po nekaterih novejših virih ni nujno da je gonopodij uveden v samico da pride do oploditve, dovolj je, da se le dovolj približa odprtinici in "izstreli" paket sperme v njo, nekaj semenčec bo le našlo pot. (Samček bo poskušal in poskušal,..)

Samice so lahko oplojene veliko prej preden postanejo spolno zrele, ob tem, da so prisotni spolno zreli samci. Prvo leglo lahko pričakujemo šele po desetem ali dvanajstem tednu starosti, nič prej in še to pri višjih temperaturah.

Interval med legli je približno mesec dni, sam razvoj traja 24 dni, dodatni teden je namenjen zorenju in pripravi novih jajčec.

Mladice pridejo na svet ukrivljene oblike in se kaj kmalu zravnajo in po nekaj urah jih že vidimo kako veselo plavajo sem ter tja in iščejo hrano. Včasih se zgodi, da se mladice prezgodaj izvalijo, takrat vidimo na mladicah rdečo piko na trebuhu, te mladice imajo težave pri plavanju in izvajajo čudne gibe na dnu akvarija, pa vseeno se mnogim uspe razviti v normalno zdravo ribico. Dosti prezgodnje izvalitve pa mladice ne preživijo, kar kaže na to, da se zarodek v jajčecu zunaj telesa samice ne more razviti. Za optimalen razvoj je potrebna zadostna temperatura (prenizka ustavi reprodukcijo) in zadostna količina svetlobe.

Oplojena samica dobi gravidno mesto (temna lisa na trebuhu), kar pomeni da se rastezajo trebušne stene, notranji prostor (podoben je maternici pri sesalcih) se razlikuje v tem, da jajca niso fizično povezana z materjo kot je to značilno za sesalce. 

Zarodek v vsakem jajcu je dobro založen s hrano. Pri samicah svetlejših barv se tokom razvoja lahko vidijo oči mladic, ko so mladiči popolnoma izoblikovani ležijo v polkrožnem položaju in kmalu se bodo izlegli.

Gravidno mesto pri samici

Akvarijske ribe - Gravid spot, gravidno mesto, živorodke

Mladica

Akvarijske ribe - Gupi mladica, živorodke

Najboljše rastline za zaščito mladic pred plenjenjem odraslih so : Cabomba sp., javanski mah, Acorus Gramineus, Cardamine lyrata, Mriophyllum Hippuroides, Bacopa Monniera, Riccia Fluitans, Myriophyllum, Ambulia, Nitella, Utricularia, ..

  Mladice so dovolj velike in sprejmejo vso dovolj majhno hrano, ob uporabi pripravljene hrane bo rast počasna in nezdrava, s kombinacijo pripravljene in žive ter sušene hrane bo precej bolje. Postrezimo jih z artemijo, mladimi bolhami in podobnimi drobnimi rakci, saj je prehrana v zgodnjem razvoju bistvenega pomena za zdravje in odpornost ribe. Hranimo jih od 3 do 6 krat dnevno, po desetih dneh postopoma zmanjšujemo krmljenje na 3 krat dnevno. Ob pravilni prehrani mladice v prvem mesecu podvojijo svojo velikost (ali še več),

   Oblika telesa je podolgovata, bočno stisnjena in na hrbtni strani sploščena.

Imajo eno hrbtno plavut sestavljeno iz 6-16 žarkov, analno ali podrepno plavut iz 9. žarkov, prsne plavuti od 9-16 žarkov, trebušne plavuti pa iz 6. žarkov.

Skoraj je ni barve ki je te ribe nebi imele.

Ribe so občutljive na bakterijo Flavobacterium columnare (Kolumnaris) in infekcijo Epitheliocystis ki jo povzroča gram-negativna bakterija (Chlamydia spp), ki napade škrge in kožo.

Proces osemenitve  (Gupi)
Akvarijske ribe - Akvaristika, Živorodke, Osemenitev
Proces vrtenja gonopodija
Akvarijske ribe - Akvaristika, Živorodke, Gonopodij, proces vrtenja
Razvoj zarodka Gupija
Akvarijske ribe - Akvaristika, Živorodke, Razvoj zarodka
Povezave

Primeri  habitata

Klasifikacija družine                                                                                                       
Kraljestvo: Animalia / živali
Deblo: Chordata  / strunarji
Razred: Actinopterygii / žarkoplavutarice    
Red: Cyprinodontiformes / zobati krapovci   
Družina: Poeciliidae / živorodni zobati krapovci
Poddružina: Poeciliinae  - Bonaparte, 1831
Poddružina: Procatopodinae - Fowler, 1916
  • Aapticheilichthys - Huber, 2011 (1)
  • Cynopanchax - Ahl, 1928 
  • Fluviphylax - Whitley, 1965 (5)
  • Hylopanchax - Poll & Lambert, 1965 (6)
  • Hypsopanchax - Myers, 1924 (5)
  • Laciris - Huber, 1982 (1)
  • Lacustricola - Myers, 1924 (20)
  • Lamprichthys - Regan, 1911 (1)
  • Micropanchax - Myers, 1924 (14)
  • Pantanodon - Myers, 1955 (2)
  • Plataplochilus - Ahl, 1928 (6)
  • Procatopus - Boulenger, 1904 (3)
Poddružina: Aplocheilichthyinae - Myers, 1928
  • Aplocheilichthys - Bleeker, 1863 (13)
  • Platypanchax - Ahl, 1928 (1)
  • Poropanchax - Clausen, 1967 (8)
  • Rhexipanchax - Huber, 1999 (4)
   
    Vir: GBIF  &  WoRMS   &  ADW

 

Akvarijske ribe - Akvaristika, Živorodke, Embrio
Oropuche mangrove 2019.png
Campoma laguna Venezuela 2019.png
Cienfuegos, Kuba, Akvarijske ribe, Živorodke
Venezuela, Orinoko, Akvarijske ribe, Živorodke
Nikaragva, Jezero Xolotlan Managua, Akvarijske ribe, Živorodke
Zadnja posodobitev 5.02.2021
bottom of page