Ribe iz družine Potamotrygonidae so hrustančnice in so sorodniki morskega psa, a tudi edina družina, ki naseljuje izključno sladke vode južne Amerike. Največ vrst je v Braziliji, a najdemo jih tudi v Boliviji, Argentini, Kolumbiji, Gvajani, Paragvaju, Peruju, Surinamu in Venezueli. Bivajo v rekah s peščenim, kamnitim ali blatnim dnom, v deževnem obdobju zaidejo tudi na poplavna področja. Ribe so veliko svojega časa zakopane v pesku ali blatu in iz njega gledajo le oči.
Predniki izvirajo iz rodu Himantura, po geoloških premikih širšega Karibskega področja v miocenu so biči tokom razvoja s prehodom iz morske na sladko vodo razvili trajne spremembe, da so se prilagodili na sladkovodno okolje. Ena od pomembnejših je sprememba žleze za izločanje odvečne soli in ribe tako ne morejo več tolerirati slanosti vode. ( področje današnje Amazonije je bilo nekoč morje )
Ribe so znane kot živorodne v obliki matrotrofne viviparnosti. Mladiči se razvijejo znotraj samice in so ob rojstvu popolnoma razviti. V maternici se izloča mlečna snov (histotrof), ki služi kot hrana zarodku po tem, ko se v zgodnji fazi razvoja porabi rumenjak. Mladičev je od enega pa do osem, sama nosečnost traja lahko od 3 pa vse do 12 mesecev, vse je odvisno od vrste in okoljskih dejavnikov.
Da riba postane spolno zrela lahko traja tudi več let, da nam uspe dobiti par je najbolje imeti skupino mladih rib in s časom se z malo sreče formira par, nikar ne pričakujmo, da si bosta ob nakupu samice in samca ribi všeč, so namreč zelo izbirčne pri izbiri partnerja. Samo dvorjenje zna biti precej nasilno in upajmo, da je samica večja od samca, sicer stakne poškodbe. Samica se mora pred samcem braniti saj le ta neprestano suva in grize. Ko pride do parjenja se obe ribi postavita s trebuhom ena proti drugi, samec se z usti zagrabi za samico in to lahko pripelje do poškodb samice. Bodimo pozorni pri tem in posredujmo če je potrebno.
Sama oploditev je precej hitra in traja le nekaj sekund, samec uvede eno od svojih clasper ( preobražena medenična plavut - intrommitent organ ) v kloako samice ( skupni izhodni organ prebavil-izločanje in spolni organ pri samicah ). Po parjenju mora samec pustiti samico pri miru.
Samico z zarodki kvalitetno in zadostno hranimo saj porabi veliko energije zase in za mladiče, apetit se ji precej poveča.
Po rojstvu mladiče odstranimo saj je velika verjetnost plenjenja s strani odraslih osebkov.
Mladiči imajo ob rojstvu majhne hranilne mešičke ki jih porabijo v enem tednu ali prej.
Družina vsebuje trenutno 43 vrst v šestih rodovih ( Elipesurus, Heliotrygon, Paratrygon, Plesiotrygon, Potamotrygon in Styracura ). ( 2024)
Družina Potamotrygonidae
sladkovodni ali rečni biči
Garman , 1877
Zanimivosti
Biči imajo specijalen dihalni sistem, glede na to da imajo tako usta kot škrge na spodnji strani se vprašamo kako lahko dihajo ko ležijo na pesku ali celo takrat ko so zakopani v blatu ??
Biči imajo za vsakim očesom odprtino (spiracle), skozi katero črpajo vodo do škrg kjer izločijo kisik.
Biči so nevarni in nepoznavalec jo lahko skupi, saj imajo vsi brez izjeme na repu želo.
Nahaja se na vrhu repne plavuti in je zaščiteno z mesnatim tkivom, tam so tudi strupne žleze.
Želo ob piku predre kožno tkivo ki ga ščiti. Strupi so različni in se razlikujejo med seboj po strupenosti, v glavnem so to koktejli kemikalij ki povzročajo močno bolečino in propad tkiva (nekrozo). Ob piku takoj poiščemo zdravniško pomoč in pičeno mesto potopimo v kar se da vročo vodo.
Ribe menjajo žela na približno pol leta , pri tem staro želo odpade in ga moramo previdno odstraniti saj je še vedno toksično.
Biči imajo v primerjavi z drugimi živorodkami zelo dolgo življensko dobo, živijo preko 20 let.
Ribe so različno velike, vse od 25 cm premera diska ( Potamotrygon schuhmacheri ), ter do premera 150 cm ( Potamotrygon brachyura ).
Klasifikacija družine
Kraljestvo: Animalia / živali
Deblo: Chordata / strunarji
Razred: Chondrichthyes / hrustančnice
Red: Myliobatiformes / morski biči
Družina: Potamotrygonidae / sladkovodni ali rečni biči
Rod: Potamotrygon - Garman, 1877
-
Potamotrygon adamastor
-
Potamotrygon albimaculata
-
Potamotrygon amandae
-
Potamotrygon brachyura
-
Potamotrygon garmani
-
Potamotrygon jabuti
-
Potamotrygon roulini
-
Potamotrygon amazona
-
Potamotrygon boesemani
-
Potamotrygon leopoldi, ... več
Rod: Elipesurus Schomburgk, 1843
-
Elipesurus spinicauda
Rod: Heliotrygon Carvalho & Lovejoy, 2011
-
Heliotrygon gomesi
-
Heliotrygon rosai
Rod: Paratrygon Duméril, 1865
-
Paratrygon aiereba
-
Paratrygon orinocensis
-
Paratrygon parvaspina
Rod: Plesiotrygon Rosa, Castello & Thorson, 1987
-
Plesiotrygon iwamae
-
Plesiotrygon nana
Rod: Styracura Carvalho, Loboda & da Silva, 2016
-
Styracura pacifica
-
Styracura schmardae