Ta članek o osvetlitvi akvarija bo morda pomagal pri razumevanju te problematike
Poglavitni razlog osvetlitve akvarija je zdrava rast rastlin ter naravne barve rastlin, živali in dekoracije v akvariju. Poleg tega morajo ribe videti, da se lahko gibljejo, najdejo hrano in medsebojno sodelujejo. Ribe in rastline imajo posebne potrebe po svetlobi. Nekatere ribe naseljujejo odprto vodo v rekah, potokih in jezerih, kjer je svetloba večji del dneva močna. Druge imajo raje bolj zatemnjene habitate med podrtimi drevesi ali pod previsno vegetacijo. Enako velja za rastline - nekatere rastejo v plitvi ali odprti vodi, kjer je čez dan svetloba močna in stalna, druge najdemo v globlji vodi ali v senci višjih rastlin-previsnih grmovnic in dreves.
Pomembno je, da izberemo razsvetljavo, ki je primerna za vrste rib in rastlin, ki jih gojimo.
Od množice dejavnikov (temperatura, ogljikov dioksid,...), ki vplivajo na rast rastlin v naših akvarijih je eden od najpomembnejših svetloba, ta ima v akvariju veliko vlogo.
Pri tem, koliko in kakšna svetloba je to, je odvisno od več dejavnikov, to so:
biotop - habitat
prebivalci akvarija
vrsta rastline
količina Co2
oblika - globina akvarija ( modra svetloba )
Ob upoštwvanju zgornjih dejavnikov bomo lahko sestavili pravilno osvetlitev akvarija glede na potrebe rastlin in rib. Niso vsi akvariji osvetljeni po isti formuli, to je zmotno. Vedno se prej pozanimajmo katere rastline imajo podobne zahteve, rastline ki izstopajo moramo posebej previdno umestiti v prostor ali pa izločiti. V primeru da dolžina ali jakost svetlobe določeni rastlini ne bo odgovarjala, ta ne bo lepo uspevala.
Upoštevajmo tudi steklen pokrov če ga imamo.
Svetloba vpliva tudi na temperaturo vode, odvisno kakšen vir uporabljamo.
Trajanje osvetlitve
Trajanje osvetlitve je nekaj, kar bo morali vsi upoštevati. Pomagalo bi, če bi rastline imele osvetlitev, ki bi jo nadzirali. Poskrbite, da imate obdobja osvetlitve, ki stimulirajo naravno osvetlitev s področja s koder rastlina izhaja. Izhodišče za trajanje osvetlitve je nekje med 8 in 12 ur dnevno, v prvi vrsti to določimo po številu rastlinske mase v akvariju in o prisotnosti drugih virov svetlobe. Tu so izvzeti akvariji brez rastlin, za te akvarije je čas osvetlitve pogojen le z zahtevami rib.
Nastavitev barvne temperature - spekter
Spekter je način opisovanja mešanice različnih barv ali -valovnih dolžin-, ki jih proizvaja vir svetlobe. Svetlobni spekter je ovrednoten v stopinjah Kelvina.
Viri svetlobe, ki oddajajo rumenkast - topel učinek, imajo nizko Kelvinovo vrednost, tisti, ki proizvajajo ostro modrikasto - hladno svetlobo, pa visoko Kelvinovo vrednost.
Večina sladkovodnih akvarijskih luči ima med 5500 in 10000 K, v tem območju bo večina rastlin dobro rastla, tudi vizualno bodo prave barve tako rastline in ribe kot tudi dekor. Barvni spekter je nekaj, kar je potrebno upoštevati. Dnevna svetloba ima približno 6500 K, kar pa ni pravilo za akvarij in rast rastlin. Določene valovne dolžine, zlasti modra, prodirajo globje v vodo kot druge, kar je lahko ključnega pomena za rastline.
Spekter se spreminja tudi z globino. Voda lažje absorbira rdečo svetlobo kot modro, ki ima višjo energijo. Približno 30% rdeče svetlobe se izgubi na globini 2 metrov.
Spodnji diagram spektra prikazuje kako se krivulja spektra spreminja glede na globino vode.
Kaj primanjkuje klasični akvarijski razsvetljavi
6500K navadna bela LED dioda (levo spodaj) v primerjavi z 2700K toplo belo LED diodo (desno spodaj)
Te se običajno uporabljajo za razsvetljavo v gospodinjstvu in pogosto predstavljajo glavnino poceni akvarijskih LED svetilk. Navadne bele diode 6500K nimajo ustreznega rdečega spektra, zato uporaba teh LED svetilk pogosto povzroči nepravilne barve in slabo pigmentacijo rdečih rastlin, čeprav rastline še vedno lahko rastejo. Toplo bele LED diode pogosto delujejo bolje za gojenje rastlin, vendar v akvarij oddajajo rumenkast barvni ton, saj jim primanjkuje ustreznega modrega spektra.
Večina komercialnih svetilk T5 in skoraj vse komercialne LED imajo spekter, ki se mi zdi rdeče pomanjkljiv, to še posebej velja za LED konzole, ki uporabljajo povsem bele diode. Imele bodo podoben splošni profil spektra kot navadna bele dioda 6500K, sicer bodo rastline rastle v redu, vendar daje slabo vizualnost in kontrast, poleg tega pa se slabše obnese pri gojenju rdeših rastlin v primerjavi z lučmi z višjim rdečim spektrom.
Rastline uporabljajo vidno svetlobo za fotosintezo. Vidna svetloba se giblje od modre do temno rdeče in je opisana kot valovna dolžina med 380 nm in 750 nm.
Območje med 400 nm in 700 nm je tisto, kar rastline uporabljajo predvsem za fotosintezo, in se običajno imenuje fotosintetično aktivno sevanje (PAR).
Rastlinski biologi količinsko opredelijo PAR s pomočjo števila fotonov v obmošju 400-700 nm, ki jih površina v določenem času prejme, ali gostote fotosintetskega fotonskega pretoka (PPFD) v enotah μmol / s.
Fotomorfogeneza
Različne svetlobne valovne dolžine (vključno z deli UV spektra) spodbujajo različne hormonske spremembe v rastlinah. Ta pojav je znan kot fotomorfogeneza, ki je s svetlobo regulirana sprememba v razvoju, morfologiji, biokemiji ter celični strukturi in delovanju.
Pri kopenskih rastlinah rdeča svetloba spodbuja cikle cvetenja, modra pa zavira raztezanje stebel, kar daje bolj kompaktne rastline. Vendar se učin ki fotomorfogeneze premikov spektra pri vodnih rastlinah precej razlikujejo od kopenskih rastlin - raztezanje stebla je pogojeno z izmenjavo plinov (dostop do O2 - CO2), bolj, kot z modrim spektrom osvetlitve ( povezava do članka)
Podobno se cikli cvetenja vodnih rastlin sprožijo zaradi dostopa do površinskega zraka in ne rdečega spektra.
Glavni vpliv spektra na vodne rastline je močnejša pigmentacija nekaterih vrst, kadar se uporablja močnejša rdeča - modra svetloba. Več rdečega - modrega spektra daje tudi večji vizualni barvni kontrast in nasičenost - zato se priporoča.
Absorbcijski spekter
Tabela prikazuje absorbcijski spekter fotosinteze - grafikon, kot je ta, je sestavljen iz laboratorijskih podatkov - predvsem s pomočjo sija svetlobe z ekstrakcijo klorofila in ugotavljanjem, skozi kakšen svetlobni spekter gre.
Ob upoštevanju strukture celotnega lista vidimo vedno več absorpcije v zeleno - rumenem območju. Absorpcija zelene svetlobe je približno 70% - kar igra pomembno vlogo pri fotosintezi.
Iz grafikona je razvidno, da je rdeča svetloba za namene fotosinteze za 20-30% učinkovitejša od modre-zelene.
Krivulja je bila razvita iz kratkotrajnih meritev na posameznih listih pri šibki svetlobi. Nekatere dolgoročne študije s celimi rastlinami pri višji svetlobi kažejo, da ima lahko kakovost svetlobe manjši vpliv na rastno hitrost rastlin, kot količina svetlobe. Listi absorbirajo večinoma rdečo in modro svetlobo v prvi plasti fotosintetskih celic. Zelena svetloba pa prodira globje v notranjost listov in lahko pri višjih svetlobnih pogojih bolj učinkovito poganja fotosintezo kot rdeča svetloba.
Svetloba in alge
Pogosto velja prepričanje, da preveč svetlobe povzroča prekomerno rast alg.
Alge so naravni način čiščenja vode in so naravni del vsakega akvarija. Resnica je, da moteče izbruhe alg pogosteje povzročajo kopičenja hranil kot težave z osvetlitvijo.
Lastniki zasajenih akvarijev redko potrebujejo čiščenje alg, čeprav uporabljajo intenzivno razsvetljavo, saj rastline hitro izkoristijo hranila, zaradi česar alge stradajo.
Osnova pri preprečevanju rasti alg je obvladovanje hranilnih snovi, z redno menjavo vode in pravilno filtracijo, pri tem pazimo da rib ne hranimo prekomerno ter zagotovimo pravo količino svetlobe in čas osvetlitve.
V akvarijih se izraz "hranila" nanaša na nitrate in fosfate, ki običajno izvirajo iz ribje hrane in nastalih ribjih in rastlinskih odpadkov. Obstaja pa še en vir hranil, to je voda iz pipe. Številni viri vode vsebujejo povišano koncentracijo nitratov in fosfatov, doziranje te vode v akvarij ne bo zmanjšalo ravni le teh v akvariju, lahko povzroči tudi njihov dvig.
Če voda iz pipe vsebuje visoko vrednost hranil, uporabimo vodo iz reverzne osmoze (RO), kateri dodate minerale, da zagotovite prave vrednosti.
Izbira prave luči za naš akvarij povečuje njegovo naravno lepoto in zagotavlja dolgoročno zdravje naših rib, rastlin in življenja nevretenčarjev !
Kir
Comments