top of page
Akvarijske ribe - Jenynsia lineata, živorodke
Akvarijske ribe - Jenynsia lineata - črtasta jeninsia, živorodke
Akvarijske ribe - Jenynsia lineata, živorodke

 

  Osnovni podatki:

 

  • Znanstveno ime: Jenynsia lineata   (Jenyns, 1842)

  • Razlaga besed: Jenynsia (po angleškem duhovniku, pisatelju in naravoslovcu Leonardu Jenynsu, zoologu na univerzi v Kembridžu)

  • Slovensko ime: Črtasta jeninsia

  • Skupina: Živorodke

  • Izvor : Rio Grande do Sul in Rio de la Plata (južna Brazilija, Uragvaj in Argentina

  • Velikost: do 10 cm, samci 4 cm

  • Biotop / habitat: Čista plitka voda, veliko rastlinja in kisika

  • Socialno vedenje: Riba skupine, načeloma mirne ribe a zna pokazat določeno agresijo, sploh ob manjšem številu rib.

  • Prehrana: Žuželke, rakci, bolhe in postranice, črvi,... živa in zamrznjena hrana z dodatkom suhe hrane

  • Gojenje: srednje zahtevno (3/5)

  • Akvarij: Minimalno 100 litrov

  • Populacija: jata rib na 100 litrov vode

  • Dekoracija: temnejši pesek-prod, kamni, korenine - naplavine in veliko rastlin ter mahu.

  • Temperatura: 16-25 ° C

  • pH: 7,5-8,5

  • Trdota: od 8 °dGh do 15 °dGh

  • Življenjska doba: 3-5 let

Jenynsia lineata  

Črtasta Jeninsia        

Kraljestvo: Animalia / živali

Deblo: Chordata / strunarji

Razred: Actinopterygii / žarkoplavutarice

Red: Cyprinodontiformes / zobati krapovci

Družina: Anablepidae / štiriočke in sorodstvo

Rod: Jenynsia

Vrsta: Jenynsia lineata (Jenyns, 1842)

Gojenje

 Ena izmed izredno redkih in posebnih rib v akvaristiki. Potrebuje srednje velik vrsten akvarij s kristalno čisto vodo, srednje močnim tokom, bogato nasičeno vodo s kisikom, ogromno rastlinja (Sagittaria, Echinodorus uruguaiensis,...) in svetlobe. Glede parametrov tolerantna. Ribe se v večjih jatah obnašajo precej socialno, ob gojenju samo par ribic pa lahko postanejo agresivne, drugače pa zelo aktivne in domišljave ribe. Gojimo jih lahko na sobni temperaturi in ne potrebujemo grelca, redna menjava vode 20 do 25 % tedensko, močno prezračevanje, odprt prostor za plavanje. Družbo jim delajo talne ribe iz njihovega področja ( Corydoras hastatus in Otocinclus )

 

Prehrana

 Živa ali zamrznjena hrana živalskega izvora z dodatkom rastlinske hrane (alge ali prekuhana zelenjava). Raznoliko v manjših količinah čim večkrat dnevno.

Razmnoževanje

 Ribe so enostranske živorodke (glej spodaj). V močno zaraščen akvarij damo vsaj 6 rib, dva samca na 4 samice. Ribe so spolno zrele po treh mesecih ali velikosti 3 cm pri samcih in 5 cm pri samicah. Ob večjem številu rib načeloma ni problema pri oploditvi iz vidika enostranskosti, skrivnost o težavnosti razmnoževanja tiči v prehrani matičnih rib. Hranjenje 1-2 krat dnevno za življenje rib povsem zadošča, za razmnoževanje pa nujno potrebujejo kvalitetno, raznoliko in beljakovinsko hrano v manjčih količinah na vsake par ur. Poskrbimo za njihovo presnovo.

Če zadostimo vse potrebne pogoje ima zrela samica na vsake 2-5 tednov od 10-20 mladičev ki so veliki okrog enega centimetra. Samico preden izleže mlade prestavimo v svoj akvarij z bujno vegetacijo, ribe so veliki kanibali in le tako nam uspe, da mladice preživijo. Mlade v prvih dneh hranimo z živalskim planktonom, manjšimi insekti, artemijo,....

Zanimivost

   Ribe imajo zelo nenavadno strukturo reproduktivnih organov, ki se nahajajo pri posameznih ribah na desni ali levi strani. Posledica tega je, da se levostranski samec lahko plodi le z desnostransko samico in obratno. 

Ribe so sivo-rjave barve z lila, zelenim ali kobalt-modrim odtenkom. Vzdolž celega telesa je 6-8 prekinjenih pasov - črtkano. Plavuti so rahlo zelenkaste. Samci in samice imajo enako barvo. Neoplojene samice imajo ne levi ali desni strani nad analno odprtino oranžno liso. Med spoloma je velika razlika v velikosti - samice zrastejo do 10 cm v dolžino, medtem ko samci dosežejo velikost do 4 cm.

Vrsta je viviparna, matrotrofen način pri rodu Jenynsia zagotavlja zarodkom prek trofotenije ne le prehrano, kisik in vitamine, ki jih zarodki potrebujejo, temveč tudi odpravlja škodljive metabolite. Vse to se dogaja v pseudoplacenti (membranski organ ki deluje kot posteljica). Ta vrsta viviparnosti se razlikuje od viviparnosti živorodnih mehiških krapovcev (Goodeidae). Za razliko od živorodnih mehiških krapovcev ki ne morejo shraniti semenčec za kasnejša legla jih rod Jenynsia lahko.

  Jenynsia lineata je prva opisana vrsta iz rodu Jenynsia, imenovana po angleškem duhovniku, pisatelju in naravoslovcu Leonardu Jenynsu, zoologu na univerzi v Kembridžu.

  Danes se vrsta J. multidentata pogosto napačno poimenuje kot J. lineata.  Jenynsia multidentata sicer živi na veliko večjem področju in jo najdemo v sladki , somorični in morski vodi, vse od morske gladine pa do nadmorske višine 2000 metrov. Prenese velike temperaturne spremembe (3-30 stopinj). Vzorec in barve so si precej podobne.

 

 

 

 

Akvaristika, Jenynsia lineata, akvarijske ribe - živorodke

 Lepo vidna oranžna lisa pri samički

bottom of page